Зима чи літо?

ЗИМА ЧИ ЛІТО?

Міняти чи не міняти? Дізнайтеся, чому Вам дійсно слід перейти на зимові шини з настанням холодів. У нас також є відповіді і на інші питання про Ваші колеса та шини, наприклад: що означає балансування шин?

Цей факт є показником того, наскільки важливі автомобільні шини для безпеки дорожнього руху. Контакт з поверхнею всіх чотирьох шин одночасно становить за розміром приблизно аркуш паперу. При контакті з дорогою відбувається все: прискорення, гальмування і керування напрямком руху. Ось чому Ви повинні ставитися до своїх шин серйозно. Читайте далі, щоб дізнатися про все, що Вам необхідно знати.

Отримайте відповіді на наступні 10 питань про автомобільні шини:

 

 • Чи потрібні мені зимові шини?
 • Коли мені слід змінити шини?
 • Коли мені слід придбати нові автомобільні шини?
 • Як мені прочитати інформацію на боковині шини?
 • Які бувають типи шин?
 • Яким повинен бути тиск у моїх шинах?
 • Що таке скерований малюнок протектора?
 • Як правильно зберігати шини?
 • Що означає балансування шин?
 • Що таке аквапланування?

Їзда на літній гумі взимку – це дійсно погана ідея.

1. ЧИ ПОТРІБНІ МЕНІ ЗИМОВІ ШИНИ?

Чому б просто не поїздити на зимовій гумі влітку? Тоді Вам не потрібно було б платити за два комплекти шин і за їх заміну. Причина в тому, що це просто небезпечно – Ви піддаєте ризику свою безпеку, безпеку своїх пасажирів та інших водіїв. Шини є основним фактором безпеки Вашого автомобіля. Так в чому ж різниця між літньою і зимовою гумою?

 

Гумова суміш

Кількість гуми, використовуваної в зимових шинах, допомагає шині залишатися м'якою та гнучкою, тому вона здатна зчіплюватися з дорогою, коли на вулиці холодно. Якщо Ви їздите на зимових шинах влітку, то Ваші шини будуть занадто м'якими, що означає, що вони будуть зношуватися швидше, знижувати паливну економічність, а також Вам буде потрібна більша відстань для гальмівного шляху. Причина цього в тому, що зимові шини є більш гнучкими при більш високих температурах, тому вони швидше зношуються на твердому, сухому асфальті.

Гумова суміш, яка використовується в літніх шинах, значно складніша, ніж в зимових, тому такі шини здатні витримувати літню спеку. Якщо Ви їздите взимку з літніми шинами, гальмівний шлях буде довшим, і Вам буде важче рухатися по прямій, оскільки ці шини недостатньо м'які для зчеплення з дорогою. Навіть якщо Ви ще в змозі рухатися, іншими словами...

Протектор шини

У літніх шин є великі поля зачеплення, які надають автомобілю краще зчеплення з дорогою. Хоча малюнок протектора має менше борозенок і щілиноподібних дренажних канавок (тонких прорізів, які перетинають гуму), ніж у зимових шин, самі борозенки більші, тому вони здатні відводити велику кількість води в сторони, максимально збільшуючи контакт з дорогою, щоб уникнути аквапланування.

З іншого боку, зимові шини мають багато борозенок, які теж глибші, ніж у літніх шин. Саме ці борозенки дозволяють зимовим шинам зберігати зчеплення на снігу і льоду. Існують також більш дрібні канавки, що називають щілиноподібними дренажними канавками, які допомагають борозенкам утримувати контакт шини з поверхнею.

Ваш автомобіль буде заносити, якщо Ви їздите на літніх шинах взимку – переконайтеся самі в тому, як це виглядає, і як дорого обходяться зимові шини влітку.

2. КОЛИ МЕНІ СЛІД ЗМІНИТИ ШИНИ?

Експерти сходяться на думці: зимова гума – тільки для зими. Але коли Вам слід змінити шини? Всякий раз, коли температура стабільно зберігається нижче 10°С, Вам потрібно міняти шини на зимові. Практичний досвід підказує, що при температурі нижче 10 °С на дорозі найкраще справляються зимові шини, а при температурі вище 10°С ідеально підходить літній варіант.

Необхідність використання зимових шин залежить від того, в якій країні Ви живете. У багатьох країнах діють закони про шини, які потребують заміни на зимовий варіант. Тому обов'язково враховуйте це, якщо Ви плануєте їхати взимку в іншу країну.

Чи варто міняти шини? Звісно! Але коли?

3. КОЛИ МЕНІ СЛІД ПРИДБАТИ НОВІ АВТОМОБІЛЬНІ ШИНИ?

Загалом, Вам необхідні нові шини, коли Ваші протектори стають зношеними. Встановлена законом межа для глибини протектора складає 2/32 дюйма, але експерти рекомендують близько 5/32 дюйма для зимових шин і 4/32 дюйма для літніх.

Як же дізнатися, в належному стані Ваші протектори чи ні? Найпростіший спосіб перевірити глибину протектора шини – це провести тест з монеткою. Вставте монету номіналом 1 грн. в борозенку протектора Вашої шини головою Володимира Великого вниз, зображенням до себе. Перевірте кілька борозенок на Вашій шині, але особливо ті, на яких зовні протектор зношується швидше за все. Якщо Ви бачите всю голову Володимира Великого, у Вас залишилося менше 2/32 дюйма, і прийшов час замінити Ваші шини.

Багато водіїв не знають, що шини старіють, навіть якщо вони не використовуються. УФ-промені, вологість і температура погіршують матеріал, з якого вони виготовлені. Ось чому Вам необхідно купувати нові шини кожні вісім років, навіть якщо у Вас залишився істотний запас зношеності протекторів.

Кожен раз, коли Ви змінюєте колеса або шини і проїжджаєте близько 80 км, Вам слід підтягувати затискні гайки на колісних дисках. Це суто профілактичний захід, але при певних обставинах гайки можуть трохи ослабнути при щоденному використанні.

 

Все пояснює розмір шин. Всі шини мають певні числа і букви на боковині.

4. ЯК МЕНІ ПРОЧИТАТИ ІНФОРМАЦІЮ НА БОКОВИНІ ШИНИ?

P245/40 R19 98V – хоч це і може виглядати саме так, проте ці цифри на боковині Вашого автомобіля не є секретним кодом. Вони відомі як «код шини».

Перша частина цих чисел (P245/40 R19) вказує на розмірний фактор шини:

 • Буква «P» на початку коду говорить про те, що це P-метрична шина, виготовлена в США відповідно до стандартів і призначена для пасажирських транспортних засобів. Якщо розмірний фактор шини не містить букв на початку, то це євро-метрична шина, сконструйована відповідно до європейських стандартів.
 • Перше тризначне число в розмірному факторі шини – це ширина шини. Таким чином, в даному випадку ширина шини від боковини до боковини становить 245 міліметрів.
 • Число 40 в даному розмірному факторі шини говорить про співвідношення сторін, що означає, що висота дорівнює 40 відсоткам ширини шини.
 • Буква «R» означає «радіальний», тому що шари проходять радіально по шині.
 • Число 19 відноситься до діаметру колеса, тобто до розміру колеса, якому повинна відповідати шина, тобто дана шина призначена для колеса діаметром 19 дюймів.
 • Остання частина коду (98V) – це індекс навантаження та індекс швидкості.
 • Число 98 відноситься до індексу навантаження або до того, яку вагу може витримати шина, якщо вона правильно накачана. Якщо Ви звернетеся до таблиці показників дорожнього покриття шини, виявите, що число 98 означає, що шина може витримати 750 кг.
 • Остання буква «V» в кінці коду – це індекс швидкості, який вказує максимальну швидкість, яку ця конкретна шина може витримати за рекомендованої вантажопідйомності. Індекси варіюються від A до Z, і в даному випадку V відповідає максимальній швидкості 240 км/г.

Тільки сертифіковані зимові шини можуть містити символ сніжинки, в той час як позначення M + S (бруд і сніг) часто зустрічається і на всесезонних шинах.

 

Всесезонні шини або спеціалізовані шини?

5. ЯКІ БУВАЮТЬ ТИПИ ШИН?

Якщо Ви живете на півдні, де зазвичай зима тепла, а сніг йде занадто рідко, то використання всесезонних шин цілий рік, ймовірно, буде правильним варіантом. Всесезонні шини (або всепогодні шини) розташовуються десь посередині між літніми шинами і зимовими шинами. В основному, всесезонні шини – це зимові шини, яким були додані деякі аспекти літніх шин, що означає, що вони завжди є компромісом між першим і другим типом.

Інші типи автомобільних шин:

 • Шини з низьким опором коченню: цей тип шин знижує опір, тому Ви економите на газі або електриці. Використовувана гумова суміш відрізняється від тієї, що у звичайних шинах, тому протектор більш плавний, що означає, що ці шини мають менше зчеплення і забезпечують менший комфорт, ніж зіставні шини.
 • Позначка M+S позначає бруд і сніг та часто зустрічається на всесезонних шинах.
 • Позашляхові шини містять набагато більше гуми, що робить їх набагато більш придатними для ґрунтових поверхонь. Але в такому випадку, це, природно, означає, що вони не так добре працюють на мощених поверхнях.

 

 • Самонесучі шини дозволяють продовжувати рух навіть після проколу шини, але тільки до 80 миль при максимальній швидкості 80 км/г. І вони дійсно повинні бути встановлені тільки на автомобілях, які мають систему контролю тиску в шинах і схвалені для цього типу шин, тому що в іншому випадку Ви можете не знати, що у Вас спущена шина.
 • У широких автомобільних шин з тонкими ободами коліс занадто слабкий малюнок протектора. Це зроблено для того, щоб шина максимально стикалася з поверхнею дороги. Незважаючи на те, що вони і не призначені для використання під дощем, в ідеальних дорожніх умовах вони забезпечують оптимальне зчеплення з дорогою. Однак більшість цих шин не схвалена для вуличного використання.
 • Шиповані зимові шини – це зимові шини з металевими шипами, які встромлюються в лід, створюючи зчеплення. 

 

6. ЯКИМ ПОВИНЕН БУТИ ТИСК У МОЇХ ШИНАХ?

Правильний тиск повітря визначається виробниками автомобілів і виробниками шин. Ви можете звернутися до таблиці вимірювання тиску в шинах, зазвичай розташованої на рамі дверцят автомобіля, іноді в багажнику, але завжди розміщеній в керівництві користувача для того, щоб визначити правильний тиск в шинах для Вашого автомобіля. Тиск в шинах залежить від типу транспортного засобу, типу шини і навантаження. Ви повинні регулярно перевіряти тиск у шинах, особливо перед тривалими поїздками.

7. ЩО ТАКЕ СПРЯМОВАНИЙ МАЛЮНОК ПРОТЕКТОРА?

Деякі автомобільні шини мають спрямований малюнок протектора, який відводить воду і підвищує стійкість. На таких шинах є стрілки, що вказують напрямок, в якому шина повинна бути встановлена. Коли Ви змінюєте шини, переконайтеся, що всі вони встановлені в правильному напрямку. Якщо вони встановлені неправильно, це призведе до набагато гучнішої їзди, а самі шини будуть зношуватися швидше.

Зберігання Ваших шин: прохолодне, сухе і темне місце — це правильний вибір.

8. ЯК ПРАВИЛЬНО ЗБЕРІГАТИ ШИНИ?

Після повної заміни всіх шин (шин з дисками) їх слід зберігати горизонтально й одна на одній. Ви повинні зберігати шини без вставлених дисків і час від часу повертати їх. Для першого і другого варіантів повинні дотримуватися однакові умови: має бути максимально сухо, прохолодно і темно. Те, як Ви зберігаєте свої шини, впливає на термін служби гумової суміші, з якої вони зроблені.

Зовсім не ідеал: зимові шини не кращий варіант для водіння, коли на вулиці стоїть спека.

9. ЩО ОЗНАЧАЄ БАЛАНСУВАННЯ ШИН?

Як зрозуміти, що Ваші шини не збалансовані? Існує одна очевидна ознака – коли Ваше кермо починає вібрувати. В автосервісі повинні бути потрібні інструменти для перевірки балансу Ваших шин і їх регулювання. Для відновлення балансу шини до площин на шинному диску, всередині і зовні, застосовуються важки.

10. ЩО ТАКЕ АКВАПЛАНУВАННЯ?

Аквапланування – це те, що турбує всіх. Саме це і відбувається, коли на дорозі присутня велика кількість води, яку шини не здатні витіснити. Вода проштовхується під шину, створюючи тонку плівку, яка відокремлює шину від дорожнього покриття, в результаті чого остання втрачає зчеплення з дорогою. Це призводить до втрати рульового керування і гальмівної здатності. Шини з більшою ймовірністю починають аквапланування – перш за все ті, які особливо широкі (в них набагато більше води для того, щоб вони могли відштовхнутися) і шини зі зношеним протектором. Коли вже залишається невеликий запас зношеності протектора, борозенки заповнюються водою, тому шина не здатна витіснити воду. Те ж саме може статися, якщо тиск в шинах буде неправильним.

Що робити, якщо Ви раптом виявите, що акваплануєте? Приберіть ногу з газу, але не гальмуйте. Уникайте рульового керування і вимикайте зчеплення, якщо у Вас стандартний автомобіль. Зачекайте, поки не відчуєте, що шини знову з'єднуються з поверхнею дороги.

БЕЗПЕКА І СТИЛЬ
В КОЖНІЙ ДЕТАЛІ.

Тримайте все під контролем з оригінальними колесами і шинами BMW.

 

Дізнатися більше